Chili na upały?

Tegoroczne lato należy do wyjątkowo upalnych. Wiele osób zapewne zastanawia się, co pić i jeść, aby schłodzić organizm? Odpowiedź może być zaskakująca.

Gdy temperatura przekracza 25 stopni, większość z nas sięga po zimne napoje lub dania typu chłodnik, aby choć trochę obniżyć temperaturę ciała. Natomiast w najgorętszych częściach świata jest wprost odwrotnie. Mieszkańcy Dalekiego Wschodu jako najlepszą receptę na upał uważają zjedzenie bardzo gorącej zupy (najlepiej z dodatkiem chilli), ponieważ wyrównuje ona temperaturę ciała. W Egipcie, Maroku czy Tunezji bardzo popularna jest gorąca herbata z dodatkiem mięty. Często dodawana do niej była również sól, która zatrzymywała wodę w organizmie i uzupełniała elektrolity.

Zapytacie: ale jak gorący napój/posiłek może schłodzić? Zimny płyn jest zaskoczeniem dla organizmu. Zaczyna się on intensywniej pocić, gdyż próbuje wyrównać różnicę temperatur. Co prawda daje to ulgę, ale jest ona chwilowa. Gdy napój ma temperaturę wyższą niż temperatura ciała, wówczas gromadzi mniej ciepła. Tak samo sprawa wygląda w przypadku gorącej zupy.

Koreańskie przysłowie głosi: „Zwalczaj ogień za pomocą ognia”. Dlatego gdyby ktoś zapragnął w najbliższych dniach spożyć jakieś gorące/pikantne danie z dodatkiem chilli – zapraszamy na zakupy do naszego sklepu stacjonarnego w Bielanach (woj małopolskie) przy ulicy Głównej 3, gdzie przyprawy są najwyższej jakości. A już niebawem przyprawa ta pojawi się również w naszym sklepie internetowym.

Wszystkie komentarze

Zostaw Odpowiedź